YAHUDİ, HRİSTİYAN VE MÜSLÜMAN !

Sevgili okurlar, bu hafta ki yazımda sizler için dinler arası benzerliği konu alacağım. Şimdi başlığı gördüğünüzde Yahudi ve Müslüman yada Hristiyan ve Müslüman yok canım daha neler filan diyen insanlar olmuş olabilir. Açıkçası bu başlığı seçme sebebim birbirlerine oldukça fazla benziyor olmasıdır. Konu ile ilgili bilgisi olmayanlar çok şaşıracaklar.

Şimdi İslamiyet te;
Dinin Direği olarak kabul gören, namaz konusundan başlayalım. Biliyorsunuz ki, Müslümanlar günde 5 vakit, hafta da 1 kere, bayramlarda, ramazan aylarında ve/veya çeşitli nafile namazlar ile rablerine kulluk etmektedirler. Burada bireysel bir yorum yapacağım, ne kadar güzel değil mi?
Bir insanın kendini yaratan bir Allah(tanrı)’ın önünde baş eğip, secde etmesi. Bence harika bir şey.

Peki bu harika şey sadece Müslümanlar için mi vardı ? KOCAMAN BİR HAYIR !

Kuran-ı kerim bize söylüyor ki, bütün peygamberler namaz kılmışlardır. Hz.Musa(A.S.)’da, Hz. İsa(A.S.)’da ve diğer ismi bilinen ve bilinmeyen peygamberlerde. Peki ya Peygamberlrei kılarken; Yahudi veya Hristiyan dinine mensup kişiler? Şuanda İsrail’de hala namaz kılanlar olduğu gibi, Doğu Avrupa kiliselerinde hala namaz kılınmaktadır. Namaz vardı anlayacağınız ve rüku ile secde İslamiyet te bildiğimiz gibidir.

Peki ya Kurban BAYRAMI ?

Bildiğiniz üzere kurban bayramı Hz İbrahim ile başlamıştır. Hz İbrahim ise Yahudilik dinin den de önce gelmiş bir peygamberdir ve dolayısı ile Yahudi ve Hristiyanlarda da kurban bayramı vardır.  Ama nasıl vardır ? Hemen Bakalım.
Yahudilikte iki türlü kurban vardır. Yakma kurban ve takdimler. Süleyman Mabedinin yıkılmasından sonra kurban ibadeti askıya alınmıştır. Günümüzde Yahudiler, günahlardan arınmak için horoz veya tavuk kurban ederler, etlerini fakirler dağıtırlar. Hıristiyanlıkta ise Hz. İsa’nın çarmıhta bütün insanlığın günahları için kendisini kurban ettiğine inanılır. Ekmek- Şarap ayini bu kurbanı temsil eder. Dolayısı ile kurban kesmeye gerek duymazlar.

İslam dininde ise meselenin nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Küçük Baş, Büyük baş hayvanlar Allah rızası için kesilir ve etlerinin bir kısmı kendimize alınabileceği gibi kısmen veya tamamen dağıtımı yapılabilir.

Peki ya ORUÇ ?

Yahudilerde oruç; Yom Kippur, (Kefaret Günü), Musevilikte Musevi Takvimi’nin ilk ayı olan Tişri ayının 10. günü yaklaşık 26 saat boyunca tutulan büyük oruçtur.

Hristiyanlıkta oruçvardır. Ancak belli kuralları ve belli zamanları yoktur. Sadece ortodoks‘ların belli bir zamanda tuttukları 40 gün oruçları vardır. Onun dışında istediğiniz zaman, istediğiniz kurallarda oruç tutabilirsiniz.

İslamiyet te ise ramazan ayında 30 gün tutulmaktadır ve genel de ihtiyaç sahiplerine yemeklerin dağıtıldığı, yardımların yapıldığı ve dostların iftara davet edildiği bir ibadet olarak bilinmektedir.

Tabi ki unutmadan ABDEST Tüm Dinlerde var mıdır ?

Yahudilerde Abdest;

Yahudilikte manevi kirlenme ve arınma ibadeti olarak yıkanma (Yahudilikte Gusül) alınmaktadır. Cinsel ilişkiye girildiğinde gereksinim duyarlar.

Ayrıca İslamiyet te olduğu gibi bizim abdestimize benzer yıkanmaları da vardır. Bakın Tevrat ne diyor ?

“Musa, Harun ve Harun’un oğulları ellerini, ayaklarını orada yıkadılar.”

“Ne zaman Buluşma Çadırı’na girip sunağa yaklaşsalar RAB’bin Musa’ya buyurduğu gibi orada yıkandılar.” Levililer /40.Bab;30-32

Peki Ya, Hristiyanlarda abdest; Kişinin vaftiz olunması sonsuza kadar vücudunda kalan bir abdest olarak kabul edilir. Ancak Yahudilerde olduğu gibi cinsel ilişki sonrası duş alma alışkanlıkları vardır.

Fark ettiniz mi  sevgili okurlar? Bu bilgiler ışığında dahi 3 Kutsal dinin de ne kadar çok ortak yönleri var. Zaten 3 dinin sahibi de tek olan, kainatın yaratıcısı ve rabbi olan Allah(c.c.)’tır. Bu konudan daha fazlasına öğrenmek isterseniz. Daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Mesela Kutsal kitaplarda birbirine benzeyen ayetlere rastlayabilirsiniz. Farklı kısımları da vardır. Ancak mesaj aynıdır. Hedef aynıdır. Kiliseye giden yaşlı bir Hristiyan teyzeyi düşünün, bugünlerde Amerika da Müslüman ülkelere konulan vize yasağını protesto eden adil Yahudileri düşünün. Ne fark ediyorsunuz ? Adem(insan)’i görürsünüz. Hepimizin düşman olmadığını görürsünüz.
Tüm dinlerim toplamı ve son din olarak kabul gören, değişmemiş ve değiştirilemeyeceğine inandığımız, Yüce islam dini bize hoşgörüyü öğütler, birilerini ötekileştirmek bir yana, umarım artık bu yazım ile beraber ön yargılarımızdan bir nebze de olsa kurtulmayı başarabiliriz. Daha sevgi dolu, herkesin ırkına, dinine saygı duyduğu, daha adil bir dünya en büyük temennimdir. Haftaya tekrar yepyeni bir konu ile görüşmek üzere hoşçakalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz