TEKNOLOJİ ENGELLERİ KALDIRAN, ÖNEMLİ BİR ARAÇ MIDIR ?

Sevgili okurlar, bu hafta da hayatın içinden, hem de tam ortasından sizler için oldukça önemli konular ile geldim. Bu haftaki konumuz Engelli Vatandaşlarımız. Şimdi siz değil, bazı bazılarınız diyecek ki; Ya ne alakası var kardeşim? Hayatın içinden diyorsan, daha da çoğunluğa hitap et. Siz şu düşünen zihniyete bakın bir hele, o kişiler herkesin bir engelli adayı olduğunu unuta dursun biz konumuza girişelim.

Evet, sizler için yaptığım araştırmalarda, vardığım sonuçları gördüğünüz de oldukça şaşıracak ve gelecek ile ilgili önemli bilgilere sahip olacaksınız. Bilim insanları ve teknoloji mühendisleri, öyle önemli icatlar geliştirmişler ki gerçekten engeller bir bir aşılıyor.

Bakın şimdi; Görme engelli vatandaşımız için bardağın üzerine elektronik aparat takılıyor ve bardakta ki dökülme riski, titreşimler sayesinde yok ediliyor.  Elektronik bastonlar, üzerlerindeki sensörler sayesinde, düşme, çarpma riskini azaltılıyor ve dahası kabartma saatler, konuşan çay makineleri, kitap okuyan elektronik cihazlar, evdeki eşyalara bir etiket yapıştırıyorsunuz, etiket sayesinde siz ona yaklaştığında mesela buzdolabı demektedir veya konuşan notlar, yada yakınındaki insanların sözlerini unutmamak adına kayıt edebilen konuşan kartlar, otobüs ve binaları tanıma cihazı, çeşitli bilgisayar programları ve bir birinden çeşit çeşit günlük yaşam ürünleri.  Bakın görebiliyor musunuz ? Siz Engelli olarak görseniz de o çoktan engelleri kaldırmış bile. Belki inanmayacaksınız ama doğal yolla tüm uzuvlarını aktif vaziyette kullanabilmesine rağmen, engelli sınıfına girmiş bir kardeşimiz kadar bile hayatta aktif rol oynamayan insanlar var.

Benzer vaziyetlerde işitme engelli kardeşlerimiz, onlar için de görme engellilerde olduğu gibi titreşimler, çok önemli bir yol arkadaşı vazifesi görüyor. Mesela saatlerinde, telefonlarında mevcut. Hatta bir keresinde bir arkadaşım titreşim ile ilgili şu sözü söylemişti “sessiz zil” sistemi.

Yine benzer vaziyette, yürümesinde problemler olan engelli biri için artık tekerlekli sandalyenin ötesinde ne var ? Elektrikli tekerlekli sandalye, evet tek elinle, hatta tek parmağınla adeta akülü bir araçta gaza basar gibi, istediği yere gidebiliyor. Bakın bu ve benzeri örnekleri ardın sıra sıralayabiliriz. Bir şeyi fark ettiniz mi bu köşe yazısında?

Bir sorun ve engeller silsilesi var ama çözümü de var. Engelli biri yılmıyor! Durmuyor ve yaşamına kaldığı yerden, tam gaz devam edebiliyor. Ben engelliyim diyerek, kendini kenara çekmiyor. Hatta çalışan sayısı fazla şirketlerin engelli kadrolarında dahi çalışanlar var. Sosyal hayattan kopmuyorlar.  Siz onlara engelli olarak bakarken onlar çoktan engellerini aşmış vaziyette. Evet şimdi engelleri aşma sırası sizde, şimdi derin bir nefes alın ve derinlemesine düşünün benim önümde ne ENGELLER VAR. Bir düşünün ve sonra onları AŞIN. Tabi ki TEKNOLOJİ’yi kullanmak serbest. Sevgi ve saygı ile Hoşça kalın; Haftaya tekrar, aynı günde aynı gazete de görüşmek dileği ile…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz