İNTERNET, YAŞAM TARZIMIZA DEĞİŞİKLİK GETİYOR MU ?

Sevgili Okurlarım,

Yine buradasınız, yine köşemdesiniz, yine şeref verdiniz!

Öncelikle, sadece buradan değil sosyal medya üzerinden de(“MetinAltincekic “ Kullanıcı adından) yazılarım hakkında yoğun olarak gönderdiğiniz mesajlardan, twitlerden, yorumlardan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.

Ne dedim ben ? Mesajlar, Twitler, Yorumlar….

Evet, sevgili okurlarım işte olay bu noktaya geldi. Artık Eskisi gibi beni telefonla arayanlarda azaldı. Telefonla aramak ?  da ne imiş ? Artık Whats app araması var, facebook massenger da sesli arama var evet neredeyse tüm iletişim araçları demode oldu ve işlevini kaybetmiş vaziyette.
Kimse Mektup göndermiyor. Mektup göndermek, aslında oda bir gelişmişlikti değil mi? Evet, neredeyse insan ilişkilerimizi de o den ile kayıp ettik ki, kimse yanıma gelip kutlama ve tebrikte de bulunamayacak vaziyete geldi!. EVET EVET EVET !!

TÜM İNSANLIK ARTIK İNTERNET İLE DEĞİŞİYOR !!

Sevgili okurlar, sadece Türkiye değil, Dünya da Global olarak değişim gerçekleşmektedir.

Ben bu yazımı bile gazeteye mail ile göndermekteyim. Bizzat elden teslim, mektup veya telgraf ile değil.

Bir insan ile tanışıyorsunuz, onun ilişkisi var mı ? Kişiliği, karakteri, görüşü, yaşam tarzı nedir ? Merak ediyorsunuz.

Nereye bakarsınız ? Facebook paylaşımları, twitter yazıları, instagram fotoğrafları. Çok açık ve net.

Alışveriş yapacaksınız hangi siteye girersiniz ? Hepsiburada.com, Sahibinden.com,n11.com.

İş arıyorsunuz nereye bakarsınız ? Yenibiris.com, kariyer.net.

Ekonomik Faaliyetlerimizde ne yaparız ? Havale, eft ve hatta çalışanlarımızın maaşlarına kadar bankaya dahi gitmeden internet üzerinden yapmaktayız.

Tanıtım ve reklam çalışmaları yapmak istiyorsunuz nereye bakarsınız ? Ajanslar ve DinamikTanitim.com’a bakarsınız.

Bir şey arıyorsunuz nereye bakarsınız ? Google ve Yandex.

Bir konu hakkında eğitim almak istiyorsunuz değil mi ? Youtube da her konu hakkında eğitimlerin olduğu, kanallar var.

İnsanlar da artık, örgütlenmelerini sosyal medya üzerinden gerçekleştiriyor.

Aşk arayanlar da, çeşitli sosyal medya sitelerinde gezmekte.

Hatta evin de kombisi açık kalan, perdesini kapatmayı unutanlar bile, akıllı ev sistemleri var.

Ne oluyor bize ?!

Gelişmişlik mi? tembellik mi ? Yoksa yeni yaşam tarzımız mı ?

Ben söyleyeyim, yaşam tarzımız değişiyor internet ve gelişen teknoloji sayesinde.

Artık insanları internetten tanıyoruz, artık işimizi de internetten buluyoruz, banka işlemlerimizi bile internetten yapıyoruz. Artık tanıtım ve reklam çalışmalarımızı da internetten yapıyoruz, bir şey aradığımız zaman da arama motorlarına bakıyoruz, anahtarı kapıda unuttum mu ? Ocak açık kaldı mı dönemi de bitti, artık uzaktan akıllı ev sistemleri ile yönetebilirsiniz.  Örgütlenmeler bile artık sosyal ağlar üzerinden olmaktadır. Bir konuda eğitim almak istediğimizde ise hocaya gitmiyoruz, hocaların videolarını izliyoruz.

Evet her şey sanallaşıyor, her şey bir ekrana odaklanıyor, artık eskisi gibi değiliz ve yaşam tarzımız değişiyor. Yoksa 2000 yıllarından önceki bir iddaa daki gibi robotlar insanlığı ele mi geçirecek?, Yoksa çoktan ele geçirdiler mi bile?  

Düşünebiliyor musunuz ? İnsanların, Özel bilgileri bile artık internet üzerinden açığa çıkmakta. Gizli saklı diye bir kavram kalmadı. Şuanda Merak ettiğim temel soru şudur ki ? Bütün bunlar insanları, mutluluğa mı götürecek ? Mutsuzluğa mı ? Öyle bir yaşam tarzındayız ki,  çekirdek bir aile bile evlerinde bir araya gelemez vaziyette.  Kişilere ait özel bilgiler bile açığa çıkıyor. Bütün yaşam artık parmaklarımızın ucunda, klavyelerde şekilleniyor.  Artık kimsenin kimseden bir şey saklayamayacağı bir dünyada yaşamaya başladık. Ama ne olursa olsun artık yaşam tarzımız ve hayatımız değişmiş vaziyette. Evet  bunca anlatı ve tespit neticesinde bu değişen yaşam tarzı, Umuyorum ki, bize insanlığımızı kaybettirmez…Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz