EKONOMİK KRİZ Mİ? AHLAKİ KRİZ Mİ?

Değerli okurlar,

Hayatın içinden, her bir noktasıyla;

Aşkları, insan ilişkilerini, gelişen teknolojiyi ve birçok konuyu sizlere anlatmaya gayret ettim, ediyorum ve etmeye de devam edeceğim. Hayatın her bir noktasıyla dedim ya ilk başta, buna mukabil para içinde her bir kapının anahtarıdır diyorlar. Ben her ne kadar her bir kapıyı açabileceğini düşünmesem de öyle diyorlar ya! Yoksa Ahlaki kriz bu mudur?  Durun heyecanlanmayın anlatacağım, sadece ucu pek çok bir noktaya dayandığı ve gündemimiz olduğu için bu konuyu tercih ettim. Hadi başlayalım!

Değerli Okurlarım,

Vatandaş son kasa herkesin bildiği markalardan pahalı, lüx araçlardan birini kullanıyor. Kullanıyor evet evet dee Eee ne olmuş?

Söyleyeyim, piyasaya 100.000 TL borcu var. Ama arabada kredi(borç) ile alınmış ama 100.000 TL borcundan 1.000 TL’si ödenmiyor. Telefonu taksitle! Alınmış 3.500 – 4.000 TL’lik telefon masaya koyar hava atar. Ama her arayana tamam abi, hemen abi, en kısa sürede abi der. Ama yine paralar ödenmiyor. Yetmiyor altında eleman çalıştırıyor, sigortalar asgariden gösteriliyor. Gösterilmekle de kalmıyor,  ay sonu geliyor maaşlar ya geç yatıyor, ya yarım yada hiç yatmıyor. Siz bir kişinin maaşını yatırmadığınızda bu bir aileye yansıyor. Sonra çalışanda bir başkasına borçlanıyor. Bu böyle dalga gibi ardın sıra sirayet ediyor. Durumun vahimliğini görebiliyor musunuz ? Bu bir ekonomik kriz mi ? Yoksa çok büyük bir ahlaki kriz mi?

Türkiye’de Türk Lirasının kullanıldığı topraklarda vatandaş dairesini, dükkanını döviz ile kiralıyor, borçlanmayı döviz ile yapıyor hatta bakın kutsal topraklara umre ve hac için gittiğimiz de de döviz geçerli oluyor. Arkadaş bu aç gözlülük neden? Üzerinde kendi ülkeni temsil eden emareler bulunan, Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin olduğu para dururken döviz neden? Çünkü bugün taşınmazını 1.000 liraya kiralasa yıllık artış belli ama dolardan kiralarsa doların kuru arttıkça ekstradan birde kurdan kazanıyor. Buyurun buradan yakın.

Bakın hele bakın bakın krize bakın, ahlaki mi? Ekonomik mi?
Ticaret yapan mal alıp, mal satan tüccarlara gelelim;
Dolar yükseldi kriz çıktı söylentileri yayılınca, aylardır stokladığı mallarını dolar yükseldi diye ateş pahasına satıyor, ya arkadaş sen onu dolar düşükken almıştın neden dolar yükseldi diye ürünün fiyatını arttırıyorsun! Alın size ekonomik değil, Ülkemizdeki ahlaki krizin daniskası, modern fırsatçılar!

Bir taraftan vatandaşı polis savcı gibi arayan, ahlaksız dolandırıcılar, diğer bir taraftan öz kardeşi ile 3 kuruş mirası paylaşamayanlar. Tüy bitmemiş yetimin hakkına göz dikenler, Kul hakkın yiyenler ve daha onlarcası, yüzlercesi. Sizler için her birini anlatmaya kalksam gazete yerine dergi çıkarmamız gerekir.

Bakınız önce bir silkinmek gerek, şöyle azıcıkta olsa kendine gelmek gerek, bu ülke bizim ülkemiz buradan başka da gidecek yerimiz, yurdumuz da yok. Birlikte el ele atlatacağız bu günleri. Kum tanesi kadar, adaletsiz olmadan, dürüstçe ve adilce yaşamalıyız. Bu ülke çok vardiyalar atlattı, bunu da muhakkak ki atlatacaktır. Yani şunu çok iyi görmeliyiz ki son günlerde yaşadığımız kriz ekonomik nedenlere, ne kadar yaslandırılırsa yaslandırılsın ahlaki zaafların, büyük oranda etkisi de dikkatten uzak tutulamaz.

Umut ediyorum ki;
Sayın Cumhurbaşkanımızın, dolarları bozdurun kampanyası doların üzerinde psikolojik bir etki yapar ve doların yükselişine nispeten de olsa bir fren görevi yükleyebilir. Hafta Cumartesi tekrardan, burada görüşmek dileği ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz