Tur Şirketleri, Para İadesi Yapıyor!

Sevgili okurlar, bildiğiniz üzere 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçim ile beraber ülkemiz hem ilk Devlet başkanını seçecek, hem de dolayısı ile Başbakanlık makamının olmadığı yeni bir partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmiş olacak. Ancak muhalefetin ifadesi ile baskın seçim, iktidarın ifadesi ile erken seçim olan bu süreç çok kısa bir süre içerisinde cereyan edeceği için çok önce den plan yapan insanlar ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteler. Plana mı uysak, uymasak ta seçim de oy mu kullansak şeklinde soruları düşünmeye başladılar. Bir kısım tur şirketlerine önceden para vererek planlar yapıyor, bir kısım Ramazan ayının bitimi, okulların kapanması ve yaz ayına göre izin planlamalarını yapıyor. Her kesimin kendine göre çizdiği bir rota var.

Kanal D’nin haberine göre, Tur Şirketleri konusunda müjdeli haber geldi. Örneğin, yurt içi bir tur satın aldınız ve tura çıkacaksınız. Ancak tur tarihi seçim tarihi ile örtüşüyor, o halde iptal hakkına sahipsiniz. Sadece siz Tur şirketi ile iptal etmiş olmuyorsunuz, yasa gereği Tur Şirketleri de otel ve uçak biletlerini iptal edebiliyor. Ancak yurt dışı otel rezervasyonu yapan tur şirketleri uçak biletlerinde kaydırma yapabilse de, maalesef otelleri iptal ettiremeyebiliyor. Bu durum tamamen yurtdışında ki otelin inisiyatifine kalmış oluyor. Ancak buna rağmen yurt dışı gezileri için de, tur şirketleri vatandaşların parasının tamamını ödeyebiliyor veya turu ileriki bir tarihe erteleme yapabiliyor. Yurt içi turlarda da, bazı turlar için aynı fiyat, bazıları için ise fark ödeyerek tur tarihi ileriki bir tarih ile değiştirilebiliyor.  Bu ise vatandaşlarımız için oldukça önemli bir kolaylık olmuştur. Kanal D’nin haberine göre tur şirketlerinde %50 oranın da iptal veya tarih kaydırma söz konusu olmuştur.

Seçimler okullar kapandıktan bir hafta sonra olacak, dolayısı ile bir yerlere gitmek isteyebilecek olanlarımız bir hafta daha bekleyerek oylarını kullanabilirler ve bence kullanmalıdırlar. Bugün aday olan hangi siyasi kanada oy verecek olursa olsun. Eğer bu ülkenin bir vatandaşı, bu ülkenin bir ferdi ise bu ülkede yaşamanın en önemli enstrümanlarından birisi olan demokratik hakkını muhakkak ki yerine getirmelidir. Geçen seçimlere baktığımız zaman, 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olamayan hükümet, daha sonra yapılan seçimler de tek başına iktidara gelmiştir. Dolayısı ile anketlere bakıldığı zaman, ne yaparsak yapalım yine kazanacak duygusu ile muhalefet tarafındakilerin seçime gitmediği gerçeği oraya çıkıyor ve eğer gidilse idi sonuçları etkileme oranı çok yüksek görünüyor. Belki bir oy gözü ile bakılıyor olsa da, herkes bir oy deyip sandığa gitmezse nasıl seçim olabilir?

Halkımıza verilen bu önemli hakkı, seçme ve seçilme hakkımızı sonuna kadar kullanmalıyız. Aday olmak isteyen aday olabilir, seçime girmek isteyen seçime girebilir. Buna paralel olarakta, seçme hakkı olanlar da sandıklar da oylarını muhakkak ki kullanmalıdırlar. Bu sebeple, beni her hafta gerek internetten, gerekse gazetemizi bayilerimizden satın alarak okuyan okuyucularıma sesleniyorum. Diyorum ki OY BİR HAKTIR. Dolayısı ile gerekirse tatili, köyü, memleketi, her bir şeyi bir kenara örseleyelim ve gidip oyumuzu kullanalım. Ancak, bugün seçime az kalmış olsa da, daha mayıs ayının ilk haftasında da olmuş olsak da, ben şimdiden planlarınızı, programlarınızı yapasınız diye bu yazıyı şimdiden kaleme aldım. Haftaya yepyeni bir konu ile görüşünceye dek, kalın sağlıcakla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz