SİZLER İÇİN AKDENİZ/EGE TURUNDAYIM

Değerli okurlarım, bugün 29 Temmuz Cumartesi günü ve sizler için çok keyif alacağınız bir yazı dizisi yapma hazırlığım var. “Ege ve Akdeniz’in belli başlı bölgelerini sizler için kaleme almak” istiyorum. Eminim ki, birçok kişi için bir ufuk olacaktır. Bu hafta yazılarımın 38. Haftasında bulunuyoruz ve ben severek okuyor olduğunuz Yenigün Gazetesinde yazı yazmaya başlarken “Hayatın içinden, ucundan köşesinden hepimize dokunan ama kırmayan, yıkmayan sadece gerçekleri anlatan” yazılarla ile karşınıza çıkacağım dedim. 37 haftadır da, bu çizgiden 1 milim bile kaymadan devam ettiğimi düşünüyorum.

Geçen hafta sizlere, Milletimizin nasıl tatil yapmayı tercih ettiği ve aslında tercihlerini değiştirirse, daha verimli ve öğretici bir tatili nasıl yapabilecektir? noktasını anlatmıştım. Çok sevildiğini düşündüğüm, bu yazı ile beraber şahsım, anlattıklarına riayet etti ve kendisi AKDENİZ / EGE Turuna çıktı. Ama tatile çıkan, herhangi birinden ziyade, aslında Gazeteci kimliğini de yanına alarak çıktı. İstanbul’dan başladığımız yolcuğumuzun ilk durağı Antalya Merkez ve sırası ile Kale içi, Aspendos, Kemer, Finike, Kaş, Fethiye, Kaya köy, 12 Farklı Ada Turu, Ölü Deniz, Dalyan, Zeytinli Köy, Azmak Çayı, Bodrum, Milas, Şirince ve İzmir olarak son bulacak. Tabi ki aralarda başka bölgeler de var. Ama ben hepsini buraya yazamayacağım için sadece dikkat çekici bulduklarımı yazdım. Turumuzun içinde; Yamaç paraşütü ve safari de var. Ayrıca Müze Kart ile bu bölgelerde ki Müzeleri de gezeceğiz. Tabi ki ülkemizin birbirinden farklı bu doğal güzelliklerini ölmeden önce canlı canlı görmek, hissetmek benim için hem bir onur kaynağı, hem de çok değerli bir tecrübedir. Zaten doğru bir mantık olduğunu düşündüğüm için de geçen hafta sizlere önerim bu olmuştu.

Şimdi bu seyahatin dikkat çekici noktalarından birisi, yurdumun değerli insanlarıdır. Her bir bölgesinde birbirinden özel ve değerli insanlar yaşıyor. Ülkemin her bir yeri birinden farklı olaylar, hikâyeler ve tarih kokuyor. Gezmek, görmek, yeni insanlar tanımak, yeni şeyler keşfetmek mesela bir kültür müzesine girdiğiniz de nesnelere baka kalarak değil de, bu nesnenin geçmişi nedir? Bu neyi ifade ediyor diyerek, sorguladıktan sonra onu idrak edip, aydınlanmak. Yani kısacası ufuk açmak, sizi bu hayatta diğer insanlardan bir adım daha öteye taşıyacaktır. Ben bu turu, kış aylarında daha farklı bölgeler ile de taçlandırmayı da planlıyorum. Daha sonrasında kim bilir daha öncelerinde olduğu gibi Devletimin sınırlarını aşarak, oraları da gazeteci gözü ile görme imkânım olabilir.

Ancak bizim için öncelik Türkiye olmalı, devletimiz, ülkemiz sevdamız olmalı. İşim gereği ve umre ibadetim den dolayı ülkemin dışına da çıktım ama benim gördüğüm öteler de ne varsa? Benim ülkem de de o var. Tek değişen şey kültür farklılıklarıdır. Tek değişen şey, insanların yaşam tarzları ve dünyaya bakış açılarıdır. Umre ibadeti için Sudi Arabistan’ın Mekke ve Medine şehirlerine gittim. Yavru vatan (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)’ne gittim, Avrupa ülkelerinden Fransa ve İtalya tecrübem var.  Bakınız tek fark, kültürdür. Teknoloji, araba, gayrimenkul, üniversite, para bu tarz şeyler her ülkenin elinde bulunan envanterler. Mesela Sudi Arabistan’da kadınlar daha erkeklerle neredeyse, göz göze bile gelmez iken Fransa’da size gülümseyip merhaba diyebilir. Dedim ya tamamen kültür farklılıklarıdır. İşte bu nokta da ilk önce ülkemizi ziyaret ettiğinizde elinizde şu bilgi ortaya çıkıyor. Türkiye’mizin seyahatinden önce ki bu ziyaretler, tamamen iki uç kültürü ortaya koyuyor. Ama Türkiye öyle değil. Türkiye kozmopolit bir yaşam biçimini yansıtmaktadır. Her çeşit insan bulabileceğiniz gibi, diğer ülkelerde ne varsa buradan da temin edebilirsiniz.

Değerli okurlarım, gelelim netice kısmına; bu yazımda turda gidilmiş veya gidileceğini söylediğim her şeyi bir tur şirketi vasıtası ile gerçekleştirmekteyim. Sizlere de önerim bu tarz kültür turlarını tercih etmeniz, bireysel çıkmanıza nazaran hem daha ekonomik, hem de aklınıza gelmeyen yönleri de ortaya koyabiliyorlar. Daha çok bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Beraber yola çıkacağınız arkadaş veya arkadaşlarınızı iyi seçmelisiniz, sonuçta seyahati birlikte tamamlayacaksınız. Mutlaka kameralarınızı yanınıza alın diyorum ve gelecek hafta, sizler için Ege veya Akdeniz’den seçtiğim bir bölge için bir yazıyı kaleme alacağım, ayrıca çektiğim fotoğraflarında gazete de basılması için gazeteme ileteceğim. Ayrıca, çekilmiş ve çekilmekte olan videolar da mevcut. Bu videoları Resmi sosyal medya hesaplarım üzerinden izleyebilirsiniz. Youtube/Facebook/Twitter/Instagram için kullanıcı adım: @MetinAltincekic ‘dir. Resmi web sitem www.MetinAltincekic.com.tr’dir. Her hafta beni takip eden insanların sayısının arttığını görmenin mutluluğu ile haftaya ülkemin güzel bir yöresini anlattığım yazıda görüşmek üzere diyorum. Hoşça kalın, esen kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz