TÜRKLER OLMASAYDI DÜNYA NASIL BİR YER OLURDU? AMERİKA SÜPER GÜÇ OLUR MUYDU? AVRUPA KURULUR MUYDU?

Sevgili okurlar bu hafta sizler ile Avrupa’ya Amerika’ya ve diğer devletlere gıpta ile bakılan bu dönem de çok değerli bir konuyu işleyeceğiz. Çok keyif alacaksınız ve eminim ki, tarih kokan bu köşe yazısında herkes için harika bilgiler yer alacaktır.

Türkler olmasa idi dünya nasıl bir yer olurdu? Neler gerçekleşirdi veya neler gerçekleşmezdi? Yada hangi olaylar olur? Hangi olaylar olmazdı? İşte bu soruların cevaplarına bakacağız. Sevgili okurlarım belki bazılarının pek bilmediği ve şaşıracağı bir şey eğer Türkler olmasaydı dünya şimdikinden çok ama çok farklı olurdu. Peki neden farklı olurdu? Çünkü Türkler olmasaydı, yıkılan kısmı ile birlikte 8.851 km uzunluğa sahip mükemmel bir duvar olan Çin seddi olmazdı. Bu duvarın yapılış amacı ile ilgili bir den fazla iddia olsa da asıl yapılış amacı Türkler ve Moğollar arasında ki savaşta Çinliler üzerinde bulunan baskıyı önlemek için inşa edilmiştir. O dönemde Çinliler için en büyük tehdit olan Türkler olmasaydı Çin seddi muhtemelen yapılmayacaktı. O dönemde Türkler olmasa idi, Çinliler ile mücadele edebilecek tek bir millet vardı o da Moğollardı. Bu yüzden Çinliler çok daha hızlı büyür ve dünyada söz sahibi olurlardı. Belki de dünyadaki ilk süper güç haline gelmiş olurlardı. Türkler olmasaydı, Avrupa diye bir bölge olmayabilirdi çünkü MS. 375 Hun Türkleri yürüyüşlerine devam ederken, Volga nehrinin batısında karşılarına çıkan tüm kavimleri baskı altına almayı başarmıştır. Bu kavimler bu baskılara dayanamayınca, kendilerine yeni yurtlar aramış ve Avrupa kıtasında yeni yurtlar edinmişlerdir. Böylelikle de Kavimler göçü oluşmuş ve bugünkü Avrupa’nın meydana gelmesinin ilk temelleri atılmıştır. Bu kavimlerden bazıları İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan ve Avusturalya ırkını oluşturmaktadır. Bu olaylar neticesinde İlk çağ kapanmış ve orta çağ başlamıştır. Türkler olmasaydı Avrupa devletleri bugünkü gibi olmayacaktı.

İstanbul, fethi en zor şehirlerden biri idi ve Türkler olmasaydı hiçbir millet İstanbul’u almak için bu kadar mücadele vermezdi. Bugün ise İstanbul Müslüman değil Hristiyan toprakları olurdu. Türklerin İstanbul’u fethi yine bir çağ kapatmış ve yine bir çağ açmıştır. Fethi ile beraber orta çağ kapanmış ve Yeni Çağ başlamıştır. Çünkü İstanbul’un fethi ile Bizanslı bilim insanları, sanatçılar, mimarlar ve aydın kesim Avrupa da kurulan devletlere göç ettiler. Bu göç Avrupa’da yeniliklerin ve gelişmelerin meydana gelmesini sağladı. Böylelikle Avrupa da Rönesans dönemini de Türkler başlatmış oldu. Sonrasında ise kiliselerin halk üzerindeki etkisi kaybolmuş Avrupa bilimde ve sanatta sıçrama kaydetmiştir. Eğer Türkler olamasa idi bu anlayış Avrupa’ya çok daha geç gelebilirdi.

Ticaret yollarının hepsi Türklerin elindeydi. O dönem de bilinen haritalara göre, kara yolundan Osmanlıyı aşarak ticaret pazarlarına gitmek mümkün görünmüyordu. Bu sebeple Avrupa ilk deniz yolu taşımacılığına o dönemde başlamıştır. Sonrasında ise deniz yolunu tercih etmeye başlayan Avrupa başka kara topraklarının olduğunu keşfetti. Oralardan bitki, hayvan ve madenleri Avrupa’ya getirdiler. Tabi aynı zamanda o bölgelere göç verdiler. Belki oraları bulmalarının doğrudan sebebi Türkler değildir ancak, 150-200 sene kadar daha hızlı coğrafi keşifler yapılmasının önünü Türklerin yaptırımları açmıştır. Türkler olmasaydı, bu coğrafi keşifler de Amerika Kıtasının bulunması gecikecekti. Belki de Amerika kıtasını, Avrupalılar değil de başka bir devlet bulsaydı hiç öyle bir devlet olmayacaktı.

Türkler olmasa idi Müslümanlar bu kadar güçlü olamayacaktı. Çünkü Türkler, haçlı ordusuna en büyün darbeyi vuran tek millet olmuştur. Haçlılar İslam ülkelerini rahatça yenilgiye uğratabilir ve İslam’ın etkisini yok denecek kadar azaltabilirdi.

Evet sevgili okurlar, Türkler olmasa idi birçok şey bambaşka olabilirdi. Mesela bugün 2017 senesindeyiz. Eğer Türkler olmasa idi, Suriyeli Müslümanlara kim barınacak yer verirdi? Türkler tarih boyunca dünyanın seyrini değiştiren ve dengeyi kuran millet olmuştur. Kendinizin üstün bir millet olduğu şuurunu kaybetmeden bir gün mutlaka Türklerin tüm dünyaya hüküm sağlayarak, tekrar süper güç olacağına inanın. Türk ve Müslüman olduğunuz için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olduğunuz için gurur duyunuz. Bugün bile Ortadoğu da hala Türk Ordusunun birçok oyunu bozduğunu asla aklınızın bir köşesinden çıkarmayın. Haftaya görüşünceye dek hoşça kalın.

Sevgili okurlar, işte o an tuhaf bir his ile dedim ki her güzel şey gibi buda bitti. Hatta yaz da bitiyor. Artık kış geliyor, çalışmamız ve para kazanmamız gerekiyor! Bildiğiniz üzere ben sadece köşe yazarlığı yapmamaktayım. Aynı zamanda, Bilgisayar ve Web yazılımı ile uğraşmaktayım.  E-ticaret sistemleri, mobil uygulama geliştiriyorum. Aynı zaman da, radyo programcılığı da yapmaktayım.  Sosyal ve oldukça yoğun bir yaşamım var. Açık büfe, gezinti, yeni arkadaşlar, fotoğraf derken, tekrar yoğun hayata kocaman bir MERHABA! Diyorum. Şikayetçi miyim? Tabi ki de sonuna kadar HAYIR. Aksine oldukça memnunum, çünkü benim hayatım, durgun ve sakin olsa ben yaşayamam. İnsanları, çalışmayı, hayatı seviyorum.

Evet sevgili okurlar, kış tatili yapmaya pek meyilli olmayan bir toplum olarak, tatillerimizi genel de yaz aylarında değerlendiren bir toplum olduğumuzu düşünüyorum ve bu yaz ayında da tatil yörelerine gittik. O güzeller güzeli memleketlerimize gidip, o toprakları, o güzel insanları gördük ve geldik. Netice olarak artık tatil bitti ve Artık vakit çalışma vakti, artık ülkemiz ve milletimiz için bir şeyler yapma vakti. Aynı zamanda da, para kazanma vakti. O sebeple, işlerimizin başına geçeceğiz ve yorulacağız, terleyeceğiz. Gelecek hafta 11 Eylül Pazartesi itibari ile yeni bir hafta başlayacak ve Eylül’ün de etkisi ile daha da bir kış moduna gireceğimizi düşünüyorum. Gelecek hafta birbirinden özel konularla, tekrar bir araya gelinceye dek, hoşça kalın, esen kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz