ŞİMDİ Kİ DURAĞIMIZ; TUR REHBERİMİZ “CANAN KEVSER ÖĞÜNCÜ” ile MUĞLA/MARMARİS

Sevgili okurlar, geçen hafta sizler için Muğla’nın 13 ilçesinden 1 tanesi olan Fethiye’yi kaleme almıştım. Bu hafta ise sizler için Muğla’nın Marmaris ilçesini konu alacağım. Marmaris’te ne var? ne yok? Birçok meseleyi burada eksisi ve artısı ile anlatmaya gayret göstereceğim.

Öncelikle şunu dile getirmeliyim ki; İşim gereği olsun, seyahat için olsun, Askerlik vazifesini gerçekleştirdiğim de olsun şehir, şehir gezerken daima şunu gördüm. Ülkemiz cennet ve güzellikler ülkesi. Bir ülke düşünün ki üslup, şive, giyim değişse de dilimiz Türkçe her yerde konuşuluyor, insanımızın merhameti duruşu feraseti aynı. Merhametli, yardım sever ve iyi niyetli bir milletiz. İşte bu söylediklerim Marmaris içinde geçerli. İnsanımız her yerde insanımız işte. Şimdi Marmaris’e akşam saatlerinde vardığımız da, Fethiye’de çekmiş olduğum video ve fotoğrafların cihaz hafızasında ki limiti dolmak üzereydi. Bir bilgisayar bulmam gerekiyordu. Çünkü yanımda getirdiğim 1TB hafızası olan harici hard diske verileri yükleyecek ve ardından cihazlarımın boşalan hafızaları ile  tekrar çekimlerime devam edebilecektim. Bu çekimlerin bazılarını paylaştım, bazılarını paylaşacağım. Resmi hesaplarımdan ve resmi web sitemden takip edebilirsiniz. Şimdi tabi hal böyle olunca bende Akdeniz ve Ege bölgesinde senelerdir rehberlik hizmeti veren Canan Kevser ÖĞÜNCÜ hanımdan bir internet kafe adresi aldım, bakın ilk yardımı buradan aldım ve çok değerli bir ablam ve arkadaşlarımla şehir merkezinin yolunu tuttum. Birincil olarak, abla da arkadaşlar da, benim için internet kafeye kadar geldiler. Gelmeyebilirler, çünkü onlar seyahat edip gezmek istiyorlardı. Biz hep beraber Canan hanımın tarif ettiği bankanın yanında ki internet kafeye gittik ama kapanmayacak internet kafe kapanmış. Sorduk soruşturduk ve ötelere doğru, ilerledik ve başka bir internet kafenin yolunu tuttuk orada da usb giriş yeri yoktu. Ama insanlık işte, internet kafe çalışanı kendi bilgisayarı ile yardım etmeye çalıştı fakat çalışmadı. Ne yapacağımı şaşırdım. Verileri harici hard diske gerekiyordu ve o an acilen bir internet kafe bulmam gerekiyordu. Ben beraber yola çıktığım insanlara siz gidin, gezin keyfinize bakın, ben bulurum ve işimi halleder etmez yanınıza gelirim dedim. Ama onlar beni bırakmadılar ve biz tekrar yola koyulduk. Yolda birkaç genç gördük ve gençler bir başka internet kafenin daha olduğunu söylediler ve hiç üşenmeden bizi oraya kadar götürdüler. Turda ki herkes İstanbul’dan gelmiş değil. Marmaris teki insanlar da belki yerlisi, belki yazlıkçı ama ben bu ferasete hayranım. Ülkemin güzide inşaları, sizin için çıkarsızca mücadele edebilen insanlar. Bir de yurt dışında yol tarifine dolar isteyen insanlar var. İşte bizi bir başka millet yapan şey budur. Ve velhasıl kelam biz o internet kafe de işlerimizi hallettik, o verileri aldık ve tekrar cihazlarım ile çekim yapabilir hale geldik.  Ülkemi de, insanlarını da seviyorum. Başka yer bana dar gelir.

Evet değerli okurlarım, sonrasında hep beraber Marmaris’i gezmeye başladık, amansızca dur durak demeden, barlar sokağından şehir merkezinin pazarlarına kadar ve bir ilçe bu kadar güzel olabilir. Hani bazı yerler ya da bazı şeyler size cenneti hissettirir ya da siz onu cennete benzetirsiniz ya. İşte Marmaris öyle bir yer. Sonrasında otelimize döndük ve Tur Rehberimiz eşliğinde ertesi sabah, tüm gün tekne turu ile Marmaris’in adalarını, adacıklarını ve koylarını gezecektik. İlk durağımız Kleopatra Plajı oldu. Bir plaj düşünün ve içinde ki kumlar bile canlı olsun. Bir deniz düşünün akvaryum gibi tertemiz ve balıklar yanınızdan yüzerken siz onlara eşlik edin. İşte böyle bir yer Kleopatra Plajı. Oraya girmek için Müze Kartınız olması gerekiyor ve konuklarını en fazla 1 ila 1 buçuk saat arasında ağırlayaibiliyor. Çünkü herkes aynı anda gelirse bölge kaldırmayabilir. Bolca yerli ve yabancı turist vardı. Antik tiyatrosu ve tarihi güzelliği ile bir cennet olarak nitelendirebiliriz. Sonrasında sırası ile Sedir Adası, Zeytinli Koy, Lacivert Koy, Gelibolu Adası ve Sualtı mağaralarını ziyaret ettik. Sedir Adası bölgede antik kalıntılarla dolu olan adaların en büyüğü olma özelliğini taşır. Zeytinli koy Doğal bir plaja sahip bir yer, denizin rengi açık yeşil ve mavi gibi size kendinizi iyi hissettiriyor. Lacivert koy, ismini buradan alıyor olsa gerek suyun rengi laciverttir. Diğer yerler gibi su cam gibi olmadığı için bazı insanlara ürkütücü gelse de bence harika bir yer. Gelibolu Adası, sahte cennet diyebilirim ve geldik Sualtı Mağaralarına burada sualtı çekimleri de yaptım. Youtube kanalımda ki video’da görebilirsiniz. Suyun altında bir delik var, işte bu delik mağaranın giriş kapısı diyebilirim oldukça derin bir mağara, tüpsüz girilemiyor ama ben gene de giriş kısmını çekebilme fırsatını yakaladım.

Değerli okurlarım, akşam yorgunluğu ile otelimizin açık büfesinden istifade ettikten sonra, Marmaris’in ünlü gece kulüplerinden birine gittik. Burada 360 derece video çekimi yaptım. Dansçı kızlar, olağan üstü bir konsept ve özel seçilmiş müzikleri ile Marmaris’te ziyadesi ile bir renk diyebilirim. 360 derece video’yu Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz. 360 derece videolar da ekranı oynattığınız zaman nereyi görmek isterseniz orayı görürsünüz ve sanal gerçeklik gözlüğü ile kendinizi oradaymışçasına hissettirme özelliğine sahiptir. Burada ki eğlencemizden sonra, tekrar otelimiz de istirahatte çekildik ve ertesi gün Marmaris’te aşıklar yolu ismi verilen yerde yürüdük, orada fotoğraf ve videolar çektik ve genel Marmaris turu yaptık oldukça keyifliydi. Tekrardan Tur Rehberimiz Canan Kevser ÖĞÜNCÜ hanıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Gelecek hafta ki Durağımız BODRUM ve benim oraya gittiğim gece gerçekleşen depremi konu alacağım. Sakın kaçırmayın diyorum. Şuanda da orada depremler devam etmekte ama ufak artçı depremler olmakta. O yüzden pek medyaya yansımıyor. Ama ben orada iken en büyük ve en uzun deprem gerçeklemiş ve ilk kez olmuştu hatta Bodrum Belediye başkanından, Muğla Valisine kadar televizyonda canlı yayına bağlanmışlardı. Gelecek hafta tekrar görüşmek dileği ile esen kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz